22. Rajd Dolnośląski

22 Rajd Dolnośląski był ostatnią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i zakończył zmagania krajowego czempionatu w malowniczej Polanicy Zdrój, która była bazą tegorocznej edycji dolnośląskiego klasyka. Jeśli mowa o klasyku, to warto wspomnieć, iż powrócił do niego stary z przed kilkudziesięciu lat, lecz w nowej odsłonie odcinek specjalny Domaszków.  Ten najdłuższy oes liczący sobie 24,76km w tym rajdzie, okazał się prawdziwym wyzwaniem i sprawił wielu zawodnikom nie lada problemów.

Zawodnicy Yato Rally Team  Rafał Stalmach i Darek Gurdziołek dzielnie stawili się na starcie Rajdu Dolnośląskiego i tym samym również poradzili sobie z najtrudniejszym Domaszkowem. Rajd rozpoczęli spokojnie, ale właśnie już od tego najdłuższego oesu przeprowadzili atak. Rafał dobrze się czuje na takich odcinkach, gdzie są trudne i techniczne partie. Tym samym uzyskali trzeci czas w pucharze fiesty i zaczęli się przebijać w górę klasyfikacji.  Po pierwszej pętli na serwis zjechali z czwartą pozycją i niewielką stratą do trzeciego. Do drugiej pętli wyruszyli bojowo nastawieni i postanowili zaatakować trzecią pozycje. Niestety, w ferworze walki na ostatnim oesie, o dosłownie parę centymetrów za głęboko przycięli zakręt i urwali koło. Jak powiedział Rafał:  „kiedy się podejmuje rękawice wtedy walka idzie na żyletki, a wówczas pułapki czyhają  wszędzie. Nam jedna z nich nie pozwoliła kontynuować walki, zabrakło niewiele…”.  Strata czasowa była zbyt duża i Rafał z Darkiem do drugiego dnia przystąpili z założeniem ukończenia rajdu i znalezienia się na jego mecie w Polanicy Zdroju, aby godnie zakończyć tegoroczny sezon.  W ostatecznym rozrachunku załoga Yato Rally Team ukończyła zawody na 6 miejscu w pucharze, a w ogólnej klasyfikacji sezonu 2012 w Castrol Edge Fiesta Trophy na miejscu 7.

22 Rajd Dolnośląski, mimo iż to prawie domowy rajd Rafała, nie był dla niego. Od początku pech go nie opuszczał. Dodatkowego zadania nie ułatwiała również absencja chorobowa Darka – pilota Rafała, co nie ułatwiało mu dyktowania odcinków specjalnych. Darek: „robiłem co mogłem, aby Rafał mnie słyszał na odcinku i to w miarę wyraźnie. Niestety, uporczywy kaszel i przytkany nos utrudniały mi to zadanie bardzo. Zdarzały się momenty, że przez to traciłem skupienie i koncentrację…”
To już koniec sezonu dla naszych rajdowych reprezentantów. Sezonu, który obfitował w szczęśliwe chwile, ale i również w dość trudne i dramatyczne sytuacje. Cóż, taki jest ten sport. Bardzo nieprzewidywalny i za to wszyscy go tak kochają. Nam pozostaje życzyć aby nowy sezon rajdowy obfitował w więcej radosnych chwil i tyle samo szczęśliwej mety co startów.  Partnerami zespołu YATO RALLY TEAM w sezonie 2012 są:  FORD GERMAZ WROCŁAW, NERTA, MOTIP, AIXAM.

  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1
  • 7
powrót